1990`s
1993.03.09   Kukje Theological Seminary was established.
Rev. Won Na, the chairman of the board, and Dr, Sangup Kim, the founding director took up their offices.
The Seminary united with Pastoral Theological Seminary.
1995.03.01   Rev. Hyosik Moon was inaugurated as the 2nd director.
1997.03.31   The seminary applied for the permission of establishing the education foundation to the Ministry of Education (Rev. Won Na, the founder)
1997.07.16   The seminary gained the permission of establishing the education foundation Kukje School by the Ministry of Education. Rev. Won Na took up his directorship of the education foundation.
1997.09.08  
The seminary united with the General Assembly Theological Seminary (Dr. Bongchun Lim, the chairman of the board, Dr. Dongsub Baik, the director).
Rev. Bongchun Lim was inaugurated as the 2nd director.
1997.10.16   Dr. Dooil Jung was inaugurated as the 4th director
1998.07.30   The Seminary applied for the permission of establishing the Kukje Graduate School of Theology to the Ministry of Education.
1999.02.22   The establishment of Kukje Graduate School of Theology was granted by the Ministry of Education.
1999.03.09   Kukje Graduate School of Theology(hereafter KTU) was established.
1999.08.27   KTU opened the Institute of Social Education.
   2000`s
2000.03.01   KTU started the master of theology (Th. M.) program (in Korean).
2000.09.01   KTU started the Credit Bank system for undergraduate level (theology, social welfare, musicology, etc.)
2001.03.01   KTU started several master programs: social welfare department (M. S. W.)·and counselling department (M. A.) and doctorate program (Ph. D.).
2001.07.01   Rev. Sinhyung Um was inaugurated as the 2nd chancellor.
2002.02.22   The first graduation ceremony for the master degree program was held.
The 9th graduation ceremony for the undergraduate degree program was held.
2002.08.27   KTU united with the General Assembly Theological Seminary (Dr. Sunjae Choi, the chairman of the board, Dr. Wonjin Kim, the director).
2003.03.01   Rev. Sungkyu Jung was inaugurated as the 3rd chancellor.
KTU started Church Music department (M. A.).
2003.08.22   Rev. Taerang Han was awarded a honorary doctorate of mission.
2005.03.01   Dr. John Kim was inaugurated as the 4th chancellor.
2005.10.07   KTU was recognized as a model managing organization of the major of study unit for the credit bank system by the Ministry of Education & Human Resources Development).
2007.03.01   Rev. Dooil Jung was inaugurated as the 5th chancellor.
2009.01.10   The 8th graduation ceremony for the master degree program was held.
The 16th graduation ceremony for the undergraduate degree program was held.
2009.03.24   Rev. KyuSeop Kim was inaugurated as the 6th chancellor.
   2010`s
2010.03.01   KTU starts English Program of Theology for masters and doctorate levels.
2010.06.01   Mr. Keemun Sung is appointed as the English Program Coordinator.
2011.09.01   Master of Christian Counseling program is inaugurated.
2011.09.05   HomePage Open!!
  • quickmenu
  • 맨위로